JAK WYBRAĆ PIERWSZY ROWEREK DLA DZIECKA - Peleton

JAK WYBRAĆ PIERWSZY ROWEREK DLA DZIECKA

JAK WYBRAĆ PIERWSZY ROWEREK DLA DZIECKA

Pamiętacie swój pierwszy rower?
Większość z nas będąc dzieckiem z zachwytem, a nawet lekką zazdrością podglądała, jak rodzice lub starsze dzieci jeżdżą na rowerze… A gdy pojawiał się nasz własny pojazd, często okazywał się spełnieniem dziecięcych marzeń!
Zdarza się, że odrobinę gorzej wspominamy naukę jazdy… Pamiętajmy, że dobrze dobrany rower zdecydowanie ułatwi dziecku opanowanie tej sztuki!
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla dziecka?
Wysokość Rowerka.
Jednym z głównych kryteriów jest wielkość koła w rowerze . Dziecięce rowerki występują z kołami o rozmiarze 12″, 14″, 16″.
Zaliczamy do nich również 20”, które mogą być już z tylną przerzutką i nadają się na nieco dłuższe wyprawy z większym dzieckiem. Wówczas wyposażone są w hamulce typu V-brake z dźwigniami na kierownicy.
Ważne, aby dziecko siedząc na rowerze, mogło swobodnie dotykać stopami ziemi i czuć się komfortowo. Warto dobrze przemyśleć kupowanie za dużego rowerka z myślą, że dziecko do niego dorośnie. Nauka jazdy na takim dwukołowcu będzie utrudniona.
Zwróćmy również uwagę na wysokość ramy, aby dziecko mogło bez problemu przełożyć nad nią nogę.
Kółka podporowe – czy są pomocne w trakcie nauki?
Raczej jest to wygoda dla rodziców, gdyż nie muszą biegać za dzieckiem w początkowej fazie nauki, a uważamy, że jest to niezbędny etap, zanim dziecko „złapie” równowagę, nauczy się zatrzymywać i nabierze pewności siebie. Zwykle ten proces trwa kilka dni, jeżeli wielkość roweru jest dopasowana do dziecka.
Jaki hamulec zastosowano w rowerze.
Rowerki mogą być wyposażone w torpedo (kontrę) – hamulec w pedałach, a także hamulce w postaci dźwigni hamulcowej na kierownicy. Zaletą torpedo jest intuicyjne dla dziecka działanie i to, że nie musimy go regulować i serwisować. Rowerki wyposażone w torpedo zwykle mają również dodatkowy hamulec przedniego koła z dźwignią na kierownicy.
Hamulec na kierownicy wymaga regulacji i konserwacji, ale pozwala na swobodniejsze ustawienie pedałów podczas nauki jazdy, należy zwrócić uwagę, aby dziecko mogło jednocześnie trzymać kierownicę i sięgnąć palcami dźwigni.
Jednak jego używanie wymaga od dziecka treningu. Dodatkowo zaletą dźwigni hamulcowej jest możliwość pomagania sobie nóżkami, gdy dziecko jeździ po nierównym terenie, zdejmując je z pedałów.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy dziecko będzie potrzebowało naszego czujnego oka i asekuracji podczas pierwszych prób samodzielnej jazdy.
Nie zapomnij o akcesoriach!
Kask. Rozpoczynając naukę jazdy, należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka. Kask chroni jego głowę przed urazami.
Dzwonek. Jest potrzebny do sygnalizacji otoczeniu, że dziecko nadjeżdża, zwłaszcza na początku, gdy jeszcze nie będzie czuło się na rowerze pewnie, a jego manewry nie będą precyzyjne.
Koszyk. Przyda się, gdy dziecko będzie chciało zabrać ze sobą np.: coś do zjedzenia, albo ciepłą bluzę.
Oświetlenie. Zadbaj, by Twoje dziecko było dobrze widoczne na drodze i miało odpowiednio oświetlony rower.
Nie możesz się zdecydować? Zapraszamy do sklepów rowerowych Peleton. Skorzystaj z porady naszych ekspertów online poprzez Facebook Messenger. Kliknij tutaj 💬 m.me/peleton.rowery 💛💚

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.