Rozmiary opon rowerowych wpływają bezpośrednio na komfort, bezpieczeństwo i efektywność jazdy. Jak prawidłowo je odczytać podczas wymiany opon na nowe? Jak dopasować rozmiary opon rowerowych do obręczy? Zapraszamy do lektury poradnika dotyczącego rozmiaru kół do roweru, który pomoże Ci wybrać właściwe opony i uniknąć najczęstszych błędów.
Rozmiary opon rowerowych – oznaczenia opon rowerowych
Podstawą do zrozumienia zagadnienia rozmiarów opon rowerowych, jest poznanie przyjętych międzynarodowych standardów, jakie wykorzystują producenci ogumienia. Wymiary opon rowerowych podawane są w trzech systemach: ETRTO, angielskim i francuskim.
System ETRTO
ETRTO, czyli skrótowiec od European Tyre and Rim Technical Organisation, a więc organizacji zrzeszających przedstawicieli europejskich producentów ogumienia. W latach 60. XX wieku opracowali oni ujednolicony system zapisu rozmiaru opon rowerowych. Obejmuje on:
- wewnętrzną średnicę opony;
- zewnętrzną szerokość opony.
Oba rozmiary podawane są w milimetrach. Przykładowy zapis rozmiaru może wyglądać następująco: 622 x 40, co oznacza że wewnętrzna średnica opony wynosi 622 mm, a jej zewnętrzna szerokość 40.
System angielski
Jak zapewne łatwo się domyślić, wymiary opon rowerowych w tym przypadku podawane są w calach. Tutaj pod uwagę bierze się:
- zewnętrzną średnicę opony;
- zewnętrzną szerokość opony.
Dla przypomnienia: 1 cal to 2,54 cm, stąd zapis angielski jest zdecydowanie mniej precyzyjny niż ETRTO. Jednak ze względu na to, że opony rowerowe występują w rozmiarach zaokrąglonych, np.: 20, 24, 26, 29 cali, to system ten jest preferowany przez większość rowerzystów.
System francuski
Francuski system zapisu wymiarów opon rowerowych jest najbardziej złożony. Zawiera trzy pozycje:
- zewnętrzna średnica opony, podawana w milimetrach;
- szerokość opony, podawana w milimetrach;
- średnica wewnętrzna, oznaczana symbolami literowymi (im wyżej litera w alfabecie, tym węższa średnica).
Szczególnie literowe oznaczenia średnicy wewnętrznej wywołują niejasności. Dlatego system francuski jest dla rowerzystów jest najbardziej kłopotliwy. Zwłaszcza, że na przestrzeni lat niektóre typy wycofywano, a w ich miejsce pojawiały się nowe.
Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze?
Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, jak sprawdzić rozmiar opon w rowerze. Informacja ta podana jest na bocznej ściance opony. Problem mogą stanowić ewentualnie stare i bardzo zużyte opony, na których zapis uległ starciu. Wówczas konieczne może okazać się zmierzenie koła.
W praktyce na poszczególnych typach jednośladów przyjęło się stosowanie określonego systemu zapisu rozmiaru opon rowerowych. Na ten przykład:
- system ETRTO często stosuje się w rowerach trekkingowych i gravelach;
- system angielski jest popularny w rowerach MTB;
- system francuski najczęściej stosuje się w rowerach szosowych.
Jak zmierzyć koło rowerowe?
Warto wiedzieć, jak zmierzyć koło rowerowe, mimo że sytuacje, kiedy okazuje się to niezbędne, należą do rzadkości. Nie jest to zadanie trudne, wystarczy posłużyć się miarką. Trzeba jednak pamiętać, że w standardzie ETRTO wymiary podają wewnętrzną średnicą opony, a system calowy zewnętrzną.
W przypadku konieczności przeliczenia jednostek warto skorzystać z kalkulatora opon rowerowych.
Rozmiary obręczy rowerowych a rozmiary opon
W kontekście doboru rozmiaru opon rowerowych do obręczy poza średnicą niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na szerokość. Zbyt wąskie lub zbyt szerokie ogumienie mogą nie tylko obniżyć komfort i efektywność jazdy, ale przede wszystkim spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo.
- Zbyt szerokie opony mogą nie zmieścić się w prześwicie przedniego widelca i tylnego trójkata ramy, a także na obręcze kół rowerowych. Innym problem to spłaszczenie opony i uczucie pływania. Najniebezpieczniejszą sytuacją jest zsunięcie się opony z obręczy podczas jazdy.
- Zbyt wąskie opony będą mocno napięte, co może skutkować przecieraniem się ich bocznych powierzchni i bardzo niebezpiecznym przebiciem bocznym.
Jak znaleźć właściwe rozmiary dętek rowerowych?
Dobór odpowiedniej dętki do roweru jest znacznie łatwiejszy niż dobór opony. Wystarczy znać średnicę opony. Oznaczenia dętek rowerowych podawane są w calach. W kwestii szerokości sprawa również przedstawia się bardzo łatwo, ponieważ dętki mają większą zdolność do rozciągania się. Dlatego ten wymiar producenci podają w zakresach.
Pewnym rozwiązaniem pozwalającym oszczędzić sobie problemu doboru i wymiany dętek jest system bezdętkowy do roweru. Jednak rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego należy je dokładnie rozważyć.