Czym różni się kaseta od wolnobiegu? Co jest lepszym wyborem? - Blog Peleton.pl

Czym różni się kaseta od wolnobiegu? Co jest lepszym wyborem?

Czym różni się kaseta od wolnobiegu?

Kaseta i wolnobieg to dwa stosowane obecnie elementy układu napędowego w rowerach. Czym się różnią? Który z nich jest efektywniejszy? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym poznasz różnice między tymi mechanizmami.

Różnica między kasetą a wolnobiegiem

Napęd rowerowy może bazować na dwóch mechanizmach – kasecie lub wolnobiegu. Oba systemy pełnią tę samą funkcję, którą jest przenoszenie napędu na tylne koło, ale ich konstrukcja i możliwości są zupełnie inne. Jeśli zależy Ci na płynnej, ale przede wszystkim efektywnej jeździe i niemarnowaniu potencjału Twoich mięśni podczas treningu lub rywalizacji w wyścigu, musisz wiedzieć, jakie możliwości oferują kaseta i wolnobieg, aby jak najlepiej zmodyfikować rower pod kątem swoich potrzeb.

Kaseta

Kaseta to nowoczesne i bardziej zaawansowane rozwiązanie. Jej zębatki nakłada się na bębenek piasty i mocuje specjalnym pierścieniem. Mechanizm zapadkowy znajduje się wewnątrz piasty, co przekłada się na lepszy rozkład sił i większą wytrzymałość układu. Kasety do roweru mogą mieć od 8 do nawet 12 rzędów. Z tego oczywiście wynika większe pola manewru w zakresie regulacji biegów.

Wolnobieg

Wolnobieg to starsza technologia, która nadal jest stosowana w budżetowych rowerach. Jego mechanizm zapadkowy jest wbudowany w zespół zębatek i nakręca się go na gwintowaną piastę koła. Największym ograniczeniem wolnobiegu jest jego konstrukcja, która nie zapewnia takiej sztywności i trwałości jak kaseta. Wolnobiegi rowerowe ze względu na swoją specyfikę mogą zawierać maksymalnie 7 lub 8 przełożeń na tylnym z tyłu, co ogranicza możliwości konfiguracji napędu.

Kaseta czy wolnobieg – co lepsze?

W kwestii zalet i możliwości kaset i wolnobiegów odpowiedź może być tylko jedna – kaseta to rozwiązanie nowocześniejsze, które stwarza znacznie większe możliwości w zakresie regulacji jazdy, a także skuteczniej podnosi efektywność układu napędowego. Jakim cechom kasety zawdzięczają takie możliwości?

  • Niższa masa – kaseta jest lżejsza od wolnobiegu, co przekłada się na lepsze przyspieszenie i wydajność jazdy.
  • Większa sztywność – wpływa na efektywność jazdy, lepsze prowadzenia i pewniejszą kontrolę nad jednośladem.
  • Większa liczba przełożeń – kasety występują w wersjach nawet do 12 rzędów (pojawienie się 13-rzędowych kaset to kwestia czasu), co daje więcej możliwości dopasowania biegów do stylu jazdy.
  • Możliwość wymiany pojedynczych zębatek – w wielu kasetach można wymienić pojedyncze koronki, co obniża koszty serwisowe.

Czy wolnobieg ma jakieś zalety?

Trudno mówić o zaletach wolnobiegów w stosunku do kaset, ponieważ naturalną koleją rzeczy jest to, że nowocześniejsze rozwiązania technologiczne wypierają te starsze, oferując większe możliwości. Wolnobieg wciąż pozostaje rozwiązaniem wykorzystywanym, jednak głównie ze względu na niższą cenę, dzięki czemu na rynku można znaleźć budżetowe rowery.

Zobacz: Łańcuchy rowerowe w ofercie sklepu Peleton

Czy wolnobieg można wymienić na kasetę?

Technicznie jest to możliwe, jednak ze względu na nikłą opłacalność rzadko przeprowadza się tego typu modyfikacje. Kaseta wymaga piasty z bębenkiem, natomiast wolnobieg nakręca się na gwintowaną piastę. Zamiana wolnobiegu na kasetę wiązałaby się z koniecznością wymiany całej piasty, co generuje dodatkowe koszty.

Chcesz naprawić lub zmodyfikować swój rower? Wybierz części rowerowe z oferty peleton.pl.

Co znajduje się w moim rowerze – kaseta czy wolnobieg? Jak to rozpoznać?

Rowerzyści amatorzy mogą nie być świadomi tego, jaki rodzaj napędu znajduje się w ich rowerze. Aby to sprawdzić, wystarczy wykonać prosty test.

  • Obróć zębatki w kierunku przeciwnym do jazdy. W kasecie zębatki nakłada się na bębenek i przytrzymuje nakrętką. Nakrętka kręci się wraz z zębatkami. W wolnobiegu ie ma to miejsca.
  • Sprawdź oznaczenia modelu. W przypadku marki Shimano, kasety oznaczane są jako CS-, np. CS-HG41, a wolnobiegi jako MF-, np. MF-TZ500.

Zobacz: Rowery w ofercie peleton.pl

Rozpoznanie mechanizmu napędu pozwoli łatwiej ocenić, czy rower spełnia Twoje oczekiwania, a także rozważyć ewentualną inwestycję w lepszy osprzęt lub cały rower.

Peleton
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.