Rozmiar ramy rowerowej – jak dobierać rower do wzrostu? - Blog Peleton.pl

Rozmiar ramy rowerowej – jak dobierać rower do wzrostu?

Rozmiar ramy rowerowej – jak dobierać rower do wzrostu?

Planujesz kupić nowy rower? Jeśli chcesz cieszyć się komfortową jazdą, musisz dobrze dobrać rozmiar ramy do wzrostu. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z lektury naszego poradnika.

Rozmiar ramy roweru a komfort jazdy

Rozmiar ramy roweru ma decydujący wpływa na sterowność jednośladu oraz efektywność pedałowania. Co się stanie, kiedy kupisz za duży lub za mały rower?

  • Zbyt duży rower może sprawić, że nie będziesz w stanie wykonać pełnego zakresu ruchu podczas pedałowania, co obniży wydajność jazdy. Możesz mieć też problem z kontrolą nad rowerem, co dodatkowo utrudnia manewrowanie i pokonywanie zakrętów.
  • Wybór roweru z ramą za małą może skutkować nadmiernym obciążeniem pleców, a także mniejszą efektywnością pedałowania. Jazda może być męcząca, a rower stanie się nadsterowny.

Powyższe reguły są w zasadzie uniwersalne do każdego typu rowerów. Dlatego niezależnie od preferowanego stylu jazdy, czy wybierasz rower szosowy czy górski, pełne bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewnisz sobie tylko, dobierając rozmiar ramy do wzrostu.

Jak dobierać rower szosowy do wzrostu?

Ramy rowerów szosowych mierzy się na podstawie długości górnej rury. Przy wyborze szosówki, rozmiar ramy szosowej powinien być precyzyjnie dopasowany do wzrostu oraz wewnętrznej długości nóg. Idealnie dopasowana rama pozwoli na przyjęcie aerodynamicznej, ale wygodnej pozycji. Dla osób o wzroście 170-175 cm, odpowiedni będzie rozmiar ramy około 54 cm, ale przed zakupem warto sprawdzić tabele rozmiarowe, jakie oferują producenci.

W zależności od preferowanej jazdy, np. Decydując się na szosówkę wyścigową lub rower gravel, istotny będzie też dobór innych elementów, np. długości mostka kierownicy.

Rozmiar ramy MTB do wzrostu

Ramy rowerów górskich różnią się od rowerów szosowych, ponieważ ten typ jednośladów jest dostosowany do jazdy w terenie. Przy doborze roweru górskiego, istotne jest, by rama nie była ani za duża, ani za mała, ponieważ bezpośrednio wpływa to na efektywność pedałowania i kontrolę nad rowerem na nierównym terenie. Pamiętaj, że w przypadku rowerów górskich mniejsza rama ułatwia manewrowanie, ale nie można z tym przesadzić, aby nie stracić stabilności.

Rozmiar roweru miejskiego, crossowego, trekkingowego – czym się kierować?

W przypadku rowerów miejskich i turystycznych rozmiar ramy dobiera się podobnie jak w przypadku rowerów szosowych. Rozmiar ramy roweru miejskiego oraz roweru trekkingowego rozmiar ramy powinien być dostosowany do komfortowej pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami. Osoby o wzroście 160-170 cm powinny wybierać ramy o długości około 17-19 cali, natomiast wyżsi rowerzyści – ramy od 19 do 21 cali. Rowery trekkingowe i crossowe często mają bardziej sportową geometrię, co wymaga precyzyjniejszego dopasowania, szczególnie jeśli planujesz długie trasy.

Jak dobrać rozmiar roweru młodzieżowego?

W przypadku rowerów młodzieżowych rozmiar ramy często dostosowuje się bardziej do umiejętności niż do wzrostu, choć oba te czynniki mają znaczenie. Ważne jest, aby rower był nie tylko dopasowany do wzrostu, ale także miał regulowane siodełko i kierownicę, które można dostosować do szybkiego wzrostu dziecka.

Jak zmierzyć rozmiar ramy?

Rozmiary ram rowerów oznaczane są wieloma różnymi wielkościami, które mają istotny wpływ na ich geometrię, a co za tym idzie – sposób jazdy i dopasowanie do warunków rowerzysty. Kluczowe wymiary to:

  • długość rury podsiodłowej – odległość między środkiem suportu a górnym końcem rury podsiodłowej w ramie roweru;
  • efektywna długość górnej rury – pozioma odległość między osią rury podsiodłowej a osią rury sterowej, mierzone wzdłuż górnej rury ramy roweru;
  • długość główki ramy – wysokość od podstawy główki ramy do jej górnej krawędzi, gdzie zamocowany jest widelec.

Oprócz tego istotne są też liczne kąty i długość tylnych widełek. W celu dobrania jak najlepszego pod względem rozmiaru roweru należy stosować się do tabeli rozmiarów poszczególnych producentów rowerów lub skorzystać z pomocy specjalistów ze sklepu rowerowego. Bike fitting, czyli dopasowanie roweru, daje najskuteczniejsze efekty.