TRENER UKS "WYGODA" BIAŁYSTOK WIESŁAW GRABEK NIE ŻYJE - Peleton

TRENER UKS „WYGODA” BIAŁYSTOK WIESŁAW GRABEK NIE ŻYJE

Dzisiaj w nocy(2.09.2021) w wieku 74 lat zmarł Prezes UKS Wygoda, trener Wiesław Grabek. Rodzinie i wszystkim bliskim Pana Trenera składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia. 

W momencie jak będą znane szczegóły uroczystości pogrzebowych wpis rozszerzymy o taką informację.

Był z nami jeszcze w czasie Maratonu Kresowego w Wasilkowie, który odbył się pod koniec maja . Brał udział w ceremonii nagradzania zawodników. Dwa dni po tym wyścigu doznał bardzo rozległego zawału serca. Od tego czasu przebywał w ciężkim stanie w szpitalu. Niestety lekarze nie zdołali uratować Pana Wiesława.

WIESŁAW GRABEK – szkoleniowiec zespołów: Włókniarz Białystok (1971-1974), Gwardia Białystok (1974-1980), LZS Białystok (1981-1988) i  UKS Wygoda od 1996 roku. Urodzony w 1947 r. Czynnie uprawiał kolarstwo w latach 70. w KS Włókniarz. Jeszcze w 1971 r., będąc zawodnikiem, postanowił zostać trenerem i pracował w KS Włókniarz u boku doświadczonego Walentego Karpińskiego. Zajmował się szczególnie pracą szkoleniową z młodzieżą. Po rozwiązaniu sekcji kolarskiej we Włókniarzu w 1974 r. przeszedł wraz z zawodnikami do KS Gwardia i tu prowadził zespół seniorów, w którym jeździli Andrzej Linkowski, Stanisław Markowski, Wacław Stankiewicz, Wiesław Gawryluk i Kazimierz Markowski. Pracował z dużymi sukcesami do niemalże końca działalności sekcji kolarskiej seniorów w Gwardii. Miał pod swoją opieką szkoleniową B. Skoczenia, St. i T. Kirpszów.

W latach 80. był trenerem kadry wojewódzkiej. Jego praca szkoleniowa: – w latach 1981-1988 w R.W. LZS Białystok – reanimacja LKK Spółdzielca Hajnówka (1981-1982) – raktywuje LZS Białystok (1983-1984) – współtworzy z Jerzym Klepackim RLKS Sokół Sokółka (1985) – utworzenie grup treningowych w Choroszczy (1986-88) i Turośni Kościelnej (1991-93).

W 1996 roku założył i do tej pory był Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Wygoda Białystok. Miał pod swoją opieką kilka generacji młodych zawodników, którzy odnosili sukcesy na arenie ogólnopolskiej takich jak Robert Pietrzak, Paweł Świaniewicz, Piotr Jankowski, Natalii Maciejuk, Anny Ebner i wielu innych. Z młodszego pokolenia jego wychowankami byli m.in. Piotr Kryński, Szymon Pomian, Konrad Panglisz i Klaudia Radziszewska.

Był także organizatorem niezliczonej ilości wyścigów rowerowych, w tym o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym takich jak Puchar Polski w Kolarstwie Przełajowym i Puchar Polski w Kolarstwie Górskim MTB XCO. Na wiosnę wykonał ogromną pracę w przygotowania XIX „RUSZA PELETON” MTB XCO – PUCHAR POLSKI MTB XCO – UCI C2. Był także współzałożycielem Maratonów Kresowych i przewodniczącym Rady Fundacji. 

Wiesław Grabek był inżynierem drogowym. Przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą – Zakład Robót Drogowych. I przez te wszystkie lata z własnych środków wspierał działalność klubu. Był społecznikiem o ogromnym sercu, który nie robił tego na pokaz. Jego działalność była rażąco niedoceniana. Nie doczekał się medali, czy wyróżnień ze strony władz państwowych i samorządowych.