MISTRZOSTWA POLSKI W KOLARSTWIE PRZEŁAJOWYM SŁAWNO 7-8.01.2017 - Peleton

MISTRZOSTWA POLSKI W KOLARSTWIE PRZEŁAJOWYM SŁAWNO 7-8.01.2017

W Sławnie rozpoczęły się przełajowe mistrzostwa Polski. Pierwszego dnia zmagań do walki ruszyli przedstawiciele kategorii Masters i Cyklosport, a także najmłodsi – żacy i młodzicy.

Jubileuszowa, 80. edycja Mistrzostw Polskie w Kolarstwie Przełajowym została zainaugurowana w arktycznych warunkach. Temperatura spadła sporo poniżej zera i z tego powodu początek imprezy został przesunięty, a start kilku kategorii połączono. Ostatecznie zawodnicy i zawodniczki rywalizowali przy temperaturze ok. -10 i słonecznym niebie.

Jako pierwsi na trasę ruszyli kolarze z Masters M50 i wśród nich najlepszy okazał się Sławomir Frejowski. Został w ten sposób pierwszym przełajowym mistrzem Polski w sezonie 2017. Biało-czerwone koszulki wywalczyli także Eugeniusz Bogdziewicz (Masters M70), Andrzej Misina (Masters M60), Wojciech Bartolewski (Masters M50B), Marek Bonecki (Masters M40B), Rafał Chmiel (Masters M40A), Piotr Rakiewicz (Masters M30), Weronika Lorkowska (Masters i Cyklosport Kobiet) i Adam Adamkiewicz (Cyklosport).

Dzień ścigania zakończył pojedynek zawodników i zawodniczek z najmłodszych kategorii. Wśród żaków najlepiej na śnieżnej i zmrożonej trasie poradził sobie Jan Łuków (UKS Toszecka Grupa Kolarska), a w żaczkach zwyciężyła Zofia Krystkowiak (Fundacja Rozwoju Kolarstwa K.Kuźniaka). Z Naramiennikiem i Pucharem Prezesa PZKol, ze Sławna wyjechał natomiast młodzik Kacper Chojnacki (MLKGS Olimpijczyk Szcekociny) i młodziczka Milena Jędrzejak (MLUKS Victoria Jarocin). Michał Koszykowski 3 miejsce, Gabriel Dąbrowski 10 miejsce w kategorii Młodzik (obaj UKS WYGODA BIAŁYSTOK)

Marek Konwa obronił tytuł przełajowego mistrza Polski elity, a wśród kobiet po zwycięstwo sięgnęła Magdalena Sadłecka. Drugiego dnia krajowego czempionatu o biało-czerwone koszulki walczyli także zawodnicy i zawodniczki z kategorii U23, junior i junior młodszy.

Niedzielna rywalizacja prowadzona była w podobnych do wczorajszych warunków, zatem temperatura nie rozpieszczała kolarzy. Z powodu mrozów także i tym razem początek ścigania został lekko przesunięty.

Jako pierwsze sygnał do startu usłyszały juniorki młodsze. W tym wyścigu równych sobie nie miała Brygida Piersiak (KS Azalia Brzóza Królewska), która na zaledwie 2 okrążeniach zdołała wypracować ponad minutę przewagi. Druga była jej koleżanka z zespołu Zuzanna Flis, a trzecia Ewa Miłek (KCP Elzat Bieniasz Team).Nikola Miezio (UKS WYGODA BIAŁYSTOK) 7 miejsce w kategorii Juniorka Młodsza.

Walka o zwycięstwo była nieco bardziej zacięta w zmaganiach juniorów młodszych. Arkadiusz Wach (LKK LUKS Sławno) i Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Team) zamieniali się na prowadzeniu, ale ostatecznie to ten pierwszy mógł cieszyć się z koszulki. Trzecie miejsce, dające brązowy medal, zajął Hubert Drobek (LKS Trasa Zielona Góra). Piotr Kryński (UKS WYGODA BIAŁYSTOK) 4 w kategorii Junior Młodszy.

Być może najciekawszym wyścigiem dnia był pojedynek juniorów. Przez pierwsze trzy okrążenia na czele jechał Radosław Rocławski (MLKS Baszta Bytów), ale później został wyprzedzony najpierw przez Stanisława Nowaka (Goodman Sokół Zator), a później Wojciecha Ceniucha (GK Piast Szczecin). Dwójka ta się połączyła i razem wjechała na metę. O tym, kto dostanie złoto, zadecydował sprint. O pół koła szybszy był Nowak i po zdobyciu mistrzostwa Polski w MTB, zdobył swój drugi tytuł w ostatnich miesiącach. Rocławski musiał zadowolić się brązem. Piotr Krysiewicz 15 miejsce, Dawid Bojarczak 17, Jakub Niewiarowski 33 (wszyscy UKS WYGODA BIAŁYSTOK) w kategorii Junior.

W elicie kobiet przebieg rywalizacji kontrolowała Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric). Przez większość dystansu jechała na prowadzeniu i utrzymała je do samej mety. Za nią trwała walka o pozostałe miejsca na podium i zwycięsko z niej wyszły Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) i Marta Turoboś, reprezentantka gospodarzy (LKK LUKS Sławno). Znakomicie zaprezentowała się też inna zawodniczka klubu ze Sławna, juniorka Agnieszka Szpocińska. Zajęła ona 4. miejsce w open i zwyciężyła zarówno w U23, jak i w juniorkach, pokonując w obu kategoriach Kingę Kalembkewicz (KS Azalia Brzóza Królewska) i Patrycję Świerczyńską (OK Racing).
Wyścig elity mężczyzn rozpoczął się od bardzo mocnego tempa nadawanego przez duet z zespołu Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team – Marka Konwę i Marcelego Bogusławskiego. Zyskali oni niewielką przewagę nad Mariuszem Gilem (Kaczmarek Electric 64-STO MTB), ale ten nie miał zamiaru dać za wygraną. Doścignął 20-letniego rywala i prowadził pogoń za obrońcą tytułu. Konwa okazał się jednak tego dnia poza zasięgiem i mógł cieszyć się z kolejnego tytułu mistrzowskiego. Gil przyjechał drugi, ze stratą 24 sekund. Bogusławski był trzeci (tracąc 46 sekundy) zapewniając sobie w ten sposób złoto w orlikach. W tym zestawieniu wyprzedził Tomasza Rzeszutka (MLKS Baszta Bytów) i Piotra Konwę (TC Chrobry Głogów).

Na zakończenie imprezy, po dekoracji mistrzów, Prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Dariusz Banaszek ogłosił gospodarza przyszłorocznego czempionatu. W 2018 roku walka o medale rozegra się w Koziegłowach.

W klasyfikacji Klubowych Mistrzostw Polski UKS WYGODA BIAŁYSTOK zajęła 10 miejsce.