Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden - Pomóżmy Razem! - Peleton

Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem!

12 czerwca na stadionie miejskim w Białymstoku odbyła się Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem! Nasza drużyna w składzie Jacek Duszyński, Adam Chorąży, Paweł Packiewicz, Andrzej Huszcza oraz Paweł Chabielski zajęli 21 miejsce na 181 drużyn z czasem 3:11:55. Wśród firm zajęliśmy 4 miejsce. BRAWO CHŁOPAKI!!

Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.

Startując w Ekiden w Białymstoku, duma i honor może Cię przepełniać nie tylko z powodu samego startu. Biorąc udział w sztafecie pomogliśmy Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Część z opłat startowych została przeznaczona na potrzeby Hospicjum dla Dzieci.